Ovacık Mahallesi Zafer Caddesi No:9/3 Kırıkkale Türkiye
+90 318 212 01 71
info@hegmed.org.tr

Bağımlı Olma Kendin Ol

HEGMED

Projenin amacı:

Ülkemizin ve Dünyanın en önemli sorunları arasında yer alan madde bağımlılığı alanında;

Avrupa Birliği ülkelerinde, madde bağımlısı ve madde kullanan gençlere yönelik uygulanan, yenilikçi yöntemleri ve iyi uygulama modellerini ülkemize transfer ve entegre ederek 15-30 yaş arası gençlerin madde bağımlılığı oranını azaltmaktır. Avrupa Birliği ülkeleri ile ortak bir strateji geliştirerek gençlerimizin ve çocuklarımızın, sigara alkol ve madde kullanmamalarına ve erken okul terkine yönelik gerekli tedbirler almaktır.

Proje Faaliyetleri:

  • Projemiz kapsamında ilimizden madde bağımlılığı alanında çalışmalar yapan öğretmen, sosyolog, psikolog ve öğretim görevlisi unvanına sahip 25 kişi, Hollanda ülkesinde söz konusu alanda uzman 10 kişi ve proje ev sahibi olan Almanya ülkesinden 12 kişi ile proje faaliyetlerimiz gerçekleşecektir. Bu kapsamda;

a) AB ülkelerindeki Psikolojik destek çalışmalarında kullanılan mekanların ve kullanılan test ve envanterlerin incelenecek

b) Rehberlik sisteminde Denetimli Serbestlik biriminin görevlerinin ve kullanılan teknik ve yöntemlerin incelenecek

c) Uyuşturucu madde bağımlısı genç ve çocuklara yönelik ve ailelerine yönelik rehberlik çalışmalarının incelenecek

d) Gençlere yönelik sigara alkol ve madde Bağımlılığı Müdahale programının incelenecek

e) Bağımlı ve suça sürüklenen genç ve çocukların ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması yönünde yapılan rehberlik çalışmalarının ve destek programlarının incelenecektir.

  • Katılımcılarımızın Türkiye’ ye dönüşünde söz konusu çalışmaları ve eğitimleri rapor haline  getirerek ilgili kurumlara sunacaktır. Ayrıca AB ülkelerindeki yeni yöntem ve teknikler Derneğimiz tarafından hizmet vermiş olduğu çocuklara uygulanmaya çalışılacaktır.